Alternate Text

E-İmza (Elektronik İmza) Nedir?

Elektronik imza, yazılı belgelerde kullanılan imzalar kadar güvenilirdir. E-imza, sistem açıklarından faydalanan kötü niyetli kullanıcıları saf dışı bırakmak üzere tasarlanan yeni bir teknolojidir.


23.03.2019 #e-İmza #elektronik imza #doküman imzalama

5070 Sayılı Kanun gereğince ıslak imza ile eşdeğer konumda olan ve elektronik ortamlardaki bir belgeye eklenerek imza sahibinin kimliğini ortaya koyan veriye e-imza yani elektronik imza denir. Fakat e-imza ıslak imza gibi tek çeşit değildir. Karakter, harf ve sembollerden meydana gelen, imza sahiplerinin kimlik doğruluğunu açığa çıkartan sayısal veriler bütünüdür. Elektronik imza, metne göre değişiklik gösterir.

Hukuksal açıdan elektronik imzalar ıslak imzalarla aynı görevi görmektedir. Bu sayede yalnızca intikal ve veraset, evlenme ya da üçüncü taraf şahitliği gereken emlak alım satım gibi durumlarda geçerli olmamaktadır. Bunların dışında kalan elektronik veriler senet sayılıp, aksi ispat edilinceye kadar kesin delil olarak kabul görecektir.

Elektronik ortamlarda belge e-imzalama ve doküman e-imzalama işlemleriniz için izimza.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz. İşlerinizin hızlanması için yapmanız gereken tek şey; Dokümanları yüklemek, imzalamak ve göndermek. Hepsi bu kadar!